ru en cz
eTechničák v mobilu, zrušení VTP a další změny od 1.ledna 2024

eTechničák v mobilu, zrušení VTP a další změny od 1.ledna 2024

Od ledna 2024 došlo k několika významným změnám v technických průkazech osobních vozidel v České republice:

  1. Zrušení velkých technických průkazů (VTP): Dopravní úřady přestanou vydávat velké technické průkazy. Místo toho bude nyní vydáván pouze jeden technický průkaz, který bude rozšířen o několik položek, ale nebude obsahovat některé důležité informace, jako jsou povolené rozměry pneumatik a kol, záznamy o dodatečných úpravách vozidla, záznamy o předchozích majitelích, záznamy o prohlídkách STK a kompletní technické údaje o vozidle​​.
  2. Elektronizace informací o vozidlech: Detailní informace o vozidlech budou dostupné pouze elektronicky v státem provozovaných databázích. K dispozici budou na Portálu dopravy, Portálu občana, webu dataovozidlech.cz nebo v aplikaci eTechničák​​​​.
  3. Změny v povinném vybavení vozidla: Od 1. ledna 2024 již není nutné vozit s sebou ve vozidle řidičský a technický průkaz při cestách po ČR, ale je nutné je mít při cestách do zahraničí. Obě doklady musí být platné​​.
  4. Nový bodový systém a řidičské průkazy: Vstoupil v platnost nový bodový systém, který přináší větší přehlednost pokut a bodů a zpřísňuje tresty za vážné přestupky. Nově mohou mladí řidiči od 17 let řídit vozidlo s mentorem. První dva roky po získání řidičského oprávnění je vydáván řidičský průkaz pouze na zkoušku bez ohledu na věk řidiče​​.
  5. Jednodušší administrativa a elektronická podoba dokladů: Zrušení minimálního odstupu 5 dnů mezi opakovanými zkouškami z odborné a profesní způsobilosti, elektronická podoba průkazu žáka autoškoly, a nově je možné o řidičské oprávnění žádat elektronicky​​.
  6. Zvýšení ceny dálničních známek: Od 1. března 2024 dochází ke změnám v cenách dálničních známek, včetně zavedení jednodenní dálniční známky​​.

Tyto změny jsou součástí širšího trendu digitalizace a zjednodušení administrativních procesů v České republice.

Online rezervace

Objednejte se do autoservisu online. Rezervujte si den a hodinu, kdy chcete přijet.

Objednat online
Poslední aktuality