ru en cz

 

Čištění klimatizace PrahaČištění klimatizace pěnou nebo sprejem. Autoservis Garant v Praze provádí kromě dezinfekce klimatizace “ultrazvukem” nebo “clean setem” i tzv. čištění autoklimatizace sprejem, což je základní způsob, jak klimatizaci zbavit nečistot a zápachu. Výhodou této metody je jednoznačně cena čištění klimatizace v autě. Pěna nebo čisticí sprej se aplikují na výparník klimatizace. Svým rozsahem a možnostmi slouží sprej spíše jako lokální prevence. Odstraňuje základní nečistoty. Pokud vám klimatizace začíná silněji zapáchat, doporučujeme provést dezinfekci klimatizace nebo obě metody kombinovat.

Délka úkonu čištění klimatizace je přibližně 20 minut včetně výměny filtru.

ČIŠTĚNÍ KLIMATIZACE 

Jak pečovat o klimatizaci?

  1. Každoročně dejte klimatizaci doplnit specializovanému autoservisu
  2. Měňte kabinový filtr, minimálně každý rok
  3. Klimatizaci používejte pravidelně i v chladnějších měsících, i když byste jinak neměli potřebu ji spustit. Doporučuje se používat klimatizaci minimálně jednou měsíčně vždy aspoň na pár minut.
  4. Pokud pocítíte snížený účinek chlazení, nečekejte a vydejte se do odborného servisu, kde zajistí doplnění klimatizace nebo opravu klimatizace.
  5. Nečekejte, až začne klimatizace zapáchat. Nechte pravidelně vyčistit klimatizaci sprejem nebo dezinfikovat ozonem.

Jak funguje autoklimatizace?

Klimatizace zajišťuje snížení teploty a vlhkosti větracího vzduchu. K ochlazování dochází na výparníku klimatizace. Uvnitř výparníku se odpařuje a expanduje chladicí látka, kterou je klimatizace naplněna. Výparník proto odebírá teplo z okolo proudícího vzduchu, který tím ochlazuje. Při vyšší vlhkosti vzduchu zároveň dochází na chladném výparníku ke kondenzaci vlhkosti, a tak se snižuje vlhkost proudícího vzduchu. Ochlazený vzduch je potom veden do prostoru pro cestující.

Klimatizace je uzavřený systém naplněný chladivem. Občas se přirovnává k chladničce. Auto klimatizace ale pracuje v mnohem náročnějších podmínkách. Především silné mechanické namáhání dané pohybem vozu a časté střídání teplot způsobují vysokou poruchovost a častý únik chladiva klimatizace.

Čištění klimatizací Praha - ilustrační foto 2

Nejdůležitější díly klimatizace v autě

Kondenzátor – Je výměník tepla umístěný vždy v přední části vozu. Během jízdy je ochlazován proudícím vzduchem nebo ventilátorem u stojícího vozidla a mění stav chladiva na kapalný.

Dehydrátor (vysoušeč) – Pohlcuje vlhkost a filtruje nečistoty. Doporučuje se měnit vždy s kondenzátorem.

Redukční ventil – Zajišťuje regulaci dodávaného množství chladiva do výparníku.

Výparník – Většinou je přímo pod přístrojovou deskou vedle výměníku topení. Ochlazuje a vysouší vzduch, který už jde rovnou do interieru.

Chladivo R134a – Jedná se o plynné skupenství, proto je velmi náchylné k drobným netěsnostem v soustavě a snadno unikne.

Chladivo 1234yf – Nově používané chladivo klimatizace, montované do aut přibližně od roku 2014 -2015. Všechny klimatizace nových aut vyrobených v roce 2016 a novějších mají toto chladivo povinné. Výjimkou jsou CO2 náplně, které zatím používá pouze Mercedes, a to jen v některých modelech.

Kabinový filtr (pylový filtr) – Zachytí většinu mechanických nečistot proudících z venku do vozu – prach, kouř jiných vozidel, pyly, bakterie, popilek atd. Co nezachytí, to dýchá posádka. Může být buď čistě papírový nebo kvalitnější uhlíkový.

Kompresor – Nasává páry z výparníku a stlačuje je do kondenzátoru.

Postup čištění klimatizace sprejem

Čištění klimatizací Praha - ilustrační foto 3

U čištění klimatizace pěnou nebo sprejem je důležité aplikovat tuto látku co nejblíže k výparníku a následně pustit klimatizaci na maximum s vnitřní cirkulací. Pěna se zavádí přímo průduchy ventilace. Sprej se naopak postaví na podlahu vozu a nechá se působit. Účinek spreje je pouze tam, kam sprej dostříkne, což nikdy není celý povrch výparníku, vzduchové cesty a celé kabiny vozidla. Proto se o spreji hovoří jako o doplňkovém čištění.

NA POČKÁNÍ, BEZ OBJEDNÁNÍ

Klimatizace čistíme vždy na počkání a bez objednání.

Pokud potřebujete vyčistit autoklimatizaci, napište nám e-mail: ales.kaiser@autoservis-garant.cz, zavolejte 777 612 763 nebo rovnou přijeďte.

Nemáte čas přes týden? Autoservis Garant provádí čištění klimatizace i v sobotu. Najdete nás v ulici Na Jarově 2, Praha 3.

Často také hledáte:

Více:
Servis Renault Laguna

Zavřít