ru en cz

Sbíhavost kol

Sbíhavost kol představuje symetrický úhel, který svírají osy kol. Je jedním z parametrů geometrie nápravy. Je důležitá pro celkové chování vozu. Pozitivní sbíhavost znamená, že přední část kol je seřízena k podélné ose vozidla. O negativní sbíhavosti (též rozbíhavosti) hovoříme, pokud je přední část kol seřízena od osy vozidla.

U automobilů s pohonem zadní nápravy poskytuje zvětšená sbíhavost předních kol větší stabilitu při jízdě v přímém směru, a to na úkor zhoršení odezvy od řízení. Dochází také k většímu opotřebení pneumatik. U vozů s pohonem přední nápravy je situace jiná.

Sbíhavost je u sériových automobilů vždy nastavitelná. Naopak záklon rejdového čepu a odklon kola často nastavit nelze (hlavně u starších modelů aut nebo u menších aut s jednoduchými nápravami). Seřizování geometrie náprav, které obecně zahrnuje všechny tři parametry, se tak někdy omezuje jen na seřízení sbíhavosti.

FOTO popis: ukázka sbíhavosti předních kol

FOTO popis: ukázka sbíhavosti předních kol

FOTO popis: ukázka odklonů kol

FOTO popis: ukázka odklonů kol

Ceník geometrie kol 

Chcete seřídit sbíhavost kol nebo celou geometrii? Volejte technika servisu 777612763 nebo napište e-mail klient@autoservis-garant.cz

Ostatní zajímavé odkazy:

Často hledáte: